piątek, 13 kwietnia 2012

Jak Cię widzą, tak Cię piszą?

Każdy z nas doskonale wie jak wygląda. Wystarczy, że spojrzymy w lustro i widać w nim własne odbicie. Lustrzanego odbicia nie da się oszukać. Pokazuje ono wszelkie mankamenty naszej urody. Tak, do tej pory było również ze zdjęciem. Jednak we współczesnym świecie coraz częściej dochodzi do przekłamania obrazu wizualnego. Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie programy do obróbki zdjęć m.in. Photoshop. Ma on służyć "artystą" to retuszowania i ulepszania fotografii, które nie do końca im się podobają. W żaden sposób nie neguje fotografów, którzy upiększają zdjęcia, aby nadać im lepsze walory artystyczne. Chodzi mi wyłącznie o przekłamywanie społeczeństwa w kwestii pokazywania na zdjęciach czy okładkach czasopism gwiazd, których rzeczywisty wygląd różni się od tego na papierze. 
We współczesnym świecie wygląd zewnętrzny ma ogromny wpływ na życie prywatne jak i zawodowe człowieka. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Obecna kultura w taki sposób ukształtowała styl życia i sądzę, że dużo czasu jeszcze minie zanim to się zmieni. Dlatego też każdy z nas tak dużą wagę przywiązuje do kreacji własne wizerunku. To od niego właśnie zależy, czy zdobędziemy satysfakcjonującą nas pracę czy znajdziemy „idealnego”  partnera. Przez to, że człowiek jest oceniamy przez drugiego człowieka dochodzi do przekłamania własnego wizerunku. 
Współczesne media doprowadziły do nakręcania się samonapędzającej się spirali estetyzacji wizerunku. Każdy musi być szczupły, młody i piękny. Jeśli jakaś gwiazda nie spełnia takich oczekiwań a jest na topie, to retuszuje się jej ciało aby pasowało to wylansowanego trendu. Wiele można znaleźć takich przykładów, gdzie na okładkach znanych czasopism znajdują się znani celebryci zupełnie różni od swojego prawdziwego i rzeczywistego wyglądu. Tylko czemu ma służyć takie okłamywanie społeczeństwa. Temu, że Madonna na zdjęciu wygląda na 18 lat chociaż w rzeczywistości skończyła już dawno 50 lat. Nie ma co się dziwić, że młode dziewczyny i kobiety a coraz częściej mężczyźni, widząc takie ideały chcą im dorównać. 

http://www.trendz.pl/foto/?id=7855&nr=0

http://www.papilot.pl/showbiznes/14617/15/CO-ZA-OBRZYDLIWY-RETUSZ-Wygladaja-jak-manekiny-a-to-gwiazdy-PHOTOSHOP-RZADZI.html


Louis Jacques Mande’ Daguerre wynalazł aparat w celu zatrzymania chwili, utrwalenia jej a jednocześnie pokazania prawdziwości danego momentu. Wiem, że od tego czasu wspomnianego wynalazku minęło bardzo dużo czasu (1838r.), to jednak sama idea pokazania prawdziwości danego obrazu  jest nie zmienna.  Zadane przeze mnie pytanie w tytule posta, jest w gruncie rzeczy pytaniem retorycznym. Czy ważne jest to co pomyślą o nas inni na postawię naszego wizerunku na zdjęciu? Skoro i tak można dokonać obróbki zdjęcia i pokazać je tak, jak my tego chcemy.  Może zabrzmi to wyniośle i patetycznie, ale liczy się to jakimi wartościami i normami w życiu się kierujemy. Dlatego coraz częściej odchodzi się od umieszczania w CV składanych do pracy, zdjęć, aby pracodawca dokonał rekrutacji na podstawie umiejętności i zdobytego doświadczenia a nie tego jak wyglądamy. Jak już wcześniej pokazałam fotografię można wyretuszować, a pracodawca zapraszając daną osobę na rozmowę na podstawie zdjęcia mógłby się gorzko rozczarować. Dlatego warto się zastanowić czy jest sens dorównywać ideałom piękna, które tak naprawdę nie istnieją. Odpowiedź na to pytanie pozostawiam każdemu z osobna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz