czwartek, 3 maja 2012

Fotodziennik - współczesna wersja pamiętnika.


Jeszcze do nie dawna człowiek za pomocą słów opisywał to co dzieje się wokół niego. Czytelnik sam musiał sobie wyobrazić, to co autor miał do przekazania. Jednak współcześnie słowo nie ma tak dużej wartości jak kiedyś. Słowo pisane zostało wyparte przez obraz. Obecne społeczeństwa w przeważającej większości są wzrokowcami. Nie uważam, że sztuka czytania zanika, jednak łatwiejszy i przyjemniejszy w odbiorze jest obraz. Dlatego też coraz bardziej popularne są fotodzienniki, czyli „opisywanie” codziennych zdarzeń za pośrednictwem fotografii.  Autorzy tego typu „pamiętników” prezentują ważne dla siebie wydarzenia za pomocą zdjęć a krótki opis pod fotografią ma spełniać formę uzupełnienia.
W poszukiwaniu materiału do tego wpisu znalazłam dużo, różnego rodzaju stron z fotodzienikami. Każda z nich prezentuje inną tematykę. Wynika to z tego, co dany autor chce przekazać czytelnikowi. Wybrałam moim zdaniem najbardziej interesujących odmian fotodziennika:
  • Relacja ważnych wydarzeń historycznych -> prezentacja komunizmu w latach 80. XX w. przez Annę Beatę Bohdziewicz.
  • Relacja z „chińskiego pociągu” -> przedstawienie Chińczyków podróżujących pociągiem przez Wang Fuchuna.
  • Życie codzienne w Chinach.
  • Widok z okna Waldemara Kwiatkowskiego.
  • Fotodziennik „Bluszczańska ogrody” – Mieszkania pod dobrym adresem.
Anna Beata Bohosiewicz stworzyła unikatową kronikę wydarzeń składającą się z 26 zdjęć. Pokazują one główne wydarzenia (m.in. przyjazd papieża Jana Pawła II do Polski, strajki w Stoczni Gdańskiej czy zakończenie obrad Okrągłego Stołu) oraz codzienne życie Polaków w latach 80., w okresie największych przemian historycznych naszego kraju. Pod każdym ze zdjęć znajduje się osobisty komentarz autorki, co odróżnia ją setek powstałych wcześniej kronik. Jeśli ktoś byłyby zainteresowany przejrzeniem albumu wspomnień Anny Beaty Bohosiewicz to odsyłam do oficjalnej strony: http://www.socland.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=96&Itemid=68.
Chiński fotograf Wang Fuchun przedstawia serię zdjęć ludzi podróżujących pociągiem, różniących się miedzy sobą statusem majątkowym, religią, wiekiem czy płcią. Autor pokazuje przekrój społeczeństwa chińskiego w codziennym życiu. Dzięki temu możemy zapoznać się z kulturą Dalekiego Wschodu. Myślę, że warto zobaczyć zdjęcia z " chińskiego pociągu", które umożliwią nam bliższe przyjrzenie innej mentalności i kultury: http://bigpicture.ru/?p=220306.
Waldemar Kwiatkowski, mieszkaniec Białegostoku poprzez zdjęcia pokazuje to co dzieje się wokół jego domu. Są to zwykłe, codzienne czynności, z którymi każdy z nas ma do czynienia. Trzeba dodać, zdjęcia zrobione są z widoku z okna mieszkania Waldemara Kwiatkowskiego. Może zamieszczone fotografie nie prezentują wysokiej jakości wykonania (niektóre są rozmazane), jednak oddają prawdziwość momentu w którym zostało wykonane. Autor pokazuje jak zmienia się okolica w której mieszka (architektura, zabudowa) a także przedstawia swoich sąsiadów. Zamieszczam link do strony, znajdziecie tam również fotografie Białegostoku: http://waldemarkwiatkowski.pl/okno.
"Bluszczańska ogrody" to zespół mieszkaniowy na warszawskim Mokotowie. Na  stronie internetowej zamieszczane są zdjęcia z etapów budowy kompleksu. Dzięki temu osoby, które zakupiły tam mieszkania mogą na bieżąco śledzić postępy budowy. Jest to specyficzny typ foto-dziennika, który oprócz pokazywania zmian jakie następują w czasie, służy również reklamie firmie "Bluszczańska ogrody". Podaje linka do strony, jeśli ktoś by chciał zobaczyć jak wygląda tego typu foto-dziennik: http://www.bluszczanskaogrody.pl/index.php/pl/foto-dziennik.
Zaprezentowane przeze mnie przykłady nie do końca wypisują się w schematyczny rodzaj foto-dziennika. Przez to chciałam pokazać, jak dużo jest jego typów i tak naprawdę trudno jest jednoznacznie określić co zalicza się do foto-dziennika. Z drugiej strony miałam na celu pokazanie, że każdy z nas może być fotografem i prowadzić swój własny "fotograficzny pamiętnik". Nie trzeba mieć specjalnych uzdolnień fotograficznych i profesjonalnego aparatu, aby pokazać coś interesującego i wartościowego. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz